all formats All recent articles
Federal Minister Alexander Dobrindt
Federal Minister Alexander Dobrindt

Source: The Federal Government / Kugler

Professional career

1989
School-leaving certificate (Abitur) in Weilheim

1989 - 1995
Studied sociology at Ludwig-Maximilians-Universität in Munich

1995
Graduated with a degree in sociology

1996 - 2005
Managing Director and dormant partner at an engineering company 

Political career

1986
Joined the Junge Union (CDU Youth Organization)

1990
Joined the Christian Social Union (CSU)

1990 - 1997
Chairman of the district of the Junge Union

Since 2009
Chairman of the Weilheim-Schongau district branch of the CSU

1996 - 2011
Member of the Peissenberg Town Council

Since 1996
Member of the Weilheim-Schongau District Council

Since 2002
Member of the German Bundestag

Since 2005
Member of the CDU/CSU Parliamentary Group's "Parlamentskreis Mittelstand – PKM" (working group for issues related to SMEs),
2005 to 2013 Member of the Board of PKM

January 2005 - November 2005
Deputy Chairman of the Bundestag Committee on Economic and Social Affairs

2005 - 2008
Economic policy spokesman for the group of CSU parliamentarians in the German Bundestag

November 2008 - February 2009
Chairman of the Education and Research Working Group of the CDU/CSU Parliamentary Group in the German Bundestag

2009 - 2013
CSU Secretary-General

Since 17 December 2013
Federal Minister of Transport and Digital Infrastructure